výhled Ostrva Mengusovská dolina
Hory,  Slovensko

Serpentinami na Ostrvu ve Vysokých Tatrách

Mengusovská dolina ve Vysokých Tatrách je jednou z nejnavštěvovanějších. Vede sem pohodlná procházka ze Štrbského na Popradské pleso. Na tomto výletu se vydáme výš, serpentinami nad Zlomiskovou dolinou na Ostrvu do výšky téměř 2 000 metrů. Odměnou za prudké stoupání jsou výborné výhledy na všechny světové strany od Rysů až po hřeben Nízkých Tater.

Tam a zpět

Výchozím bodem výletu je horská osada a lázně Štrbské Pleso ležící u stejnojmenného jezera. Pohodlně se sem dostanete vlakem – električkou z Popradu, Smokovců, Tatranské Lomnice nebo zubačkou z rychlíkové stanice Štrba, kde zastavují mezinárodní expresy. V tomto případě platí, že i cesta může být cíl, protože projížďka strmou ozubnicovou železnicí je opravdovým zážitkem. Na Štrbském Plese je několik možností placeného parkování.

Mengusovskou dolinou na Ostrvu

Ze Štrbského Plesa se vydáme po červené turistické značce tzv. Tatranské magistrále směr Popradské pleso. Nejprve vede trasa po břehu jezera, za chvíli mizí v lese a mírně stoupá nad skokanskými můstky k vrcholu Trigan.

Štrbské Pleso skokanské můstky

Za dobrého počasí je vidět hřeben Nízkých Tater.

Nízké Tatry ze Štrbského Plesa

Jako na dlani je hřeben s nejvyšším vrcholem Solisko.

Hřeben Soliska Vysoké Tatry

Z Triganu můžeme jít letní (červenou) nebo zimní (zelenou) trasou v závislosti na počasí a ročním období. Lepší výhledy ale také lavinové nebezpečí je na červené magistrále. Po pravé straně na opačné straně Mengusovské doliny je krásný výhled na tatranský hřeben s Ostrvou v popředí.

Ostrva
Mengusovská dolina

Po 5 kilometrech dojdeme k Popradskému plesu, kde je možnost se občerstvit, nebo schovat při nepřízni počasí.

Popradské pleso

Na příštích dvou a půl kilometrech nastoupáme přibližně 500 výškových metrů, terén je tu prudký a často zmrzlý. Jak nabíráme výšku, otevírají se letecké pohledy na jezero v údolí i na okolní vrcholy.

Popradské pleso
Ostrva výhled
Ostrva výhled

Dá to celkem námahu, ale po 8 kilometrech dorazíme do sedla pod Ostrvou (1966 m), vrchol je odtud jen kousek po neznačené stezce (1984 m).

Ostrva výhled

Výhledy na všechny světové strany jsou skvělé. Na jihu je údolí řek Váhu a Poradu s Nízkými Tatrami na obzoru.

Ostrva výhled

Na severu hlavní tatranský hřeben se závěrem Mengusovské doliny, Vysokou, Rysy a Satanem. 

Ostrva výhled
Ostrva výhled

Kudy dál? Spousta turistů pokračuje po Tatranské magistrále na východ směr Batizovské pleso. My jsme zvolili návrat stejnou cestou k Popradskému plesu a po žluté značce k Symbolickému cintorínu, kde jsou pamětní desky obětem Tater.

Symbolický cintorín Vysoké Tatry

Pod Popradským plesem se napojíme na modrou a po 3,5 kilometrech dorazíme k zastávce električky. Cestou si vychutnáváme pozdně odpolední paprsky slunce osvětlující zasněžené Nízké Tatry.

hřeben Nízkých Tater
Pro koho

Výlet má délku 15,5 kilometru, nicméně doporučuji se spíše orientovat podle značení v hodinách, které je pro Tatry vhodnější. Nastoupáme 797 metrů a sestoupíme o 867 metrů, nejnáročnější je úsek z Popradského plesa na Ostru v obou směrech. Možnosti občerstvení jsou na Štrbském a Popradském plese.