Vysoké Tatry
Hory,  Slovensko

Pod vrcholky Belianských Tater k Zelenému plesu

Belianské Tatry jsou nejvýchodnější částí Vysokých Tater. Pod jejími vrcholky se vydáme na túru k chatě Plesnivec, Velkému Bielému plesu až k chatě u Zeleného plesa. Na podzim vyniknou sluncem zalité jižní hřebeny v kontrastu s již zasněženými severními stěnami.

Tam a zpět

Výchozí i koncový bod výletu je při Cestě Slobody na jihu osady Tatranská Kotlina. Dostanete se sem autobusem z Popradu, Ždiaru i Tatranské Lomnice. Přímo u výchozího bodu zelené turistické značky je parkoviště pro osobní automobily. 

Pod hřebenem Belianských Tater k Zelenému plesu
Výlet začíná u osady Tatranská Kotlina, která je známá nádhernou Belianskou jeskyní. Vyrazíme po zelené turistické značce, která nás bude provázet většinu výletu, směr chata Plesnivec a Velké Bielé pleso. Cesta stoupá lesem k rozcestí Pri šumivom prameni, kde se můžete rozhodnout, jestli půjdete k chatě Plesnivec Dolinou sedmi pramenů, nebo o něco výše lesem po zelené značce. Doporučuji druhou možnost kvůli nádherným výhledům na hlavní hřeben Tater směrem k Lomnickému štítu, Kežmarskému štítu a dalším vrcholům.

 

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Na prvních 5 kilometrech k chatě Plesnivec vystoupáme přibližně 500 výškových metrů.

chata Plesnivec
chata Plesnivec

Přímo nad  jedinou chatou v Belianských Tatrách je úžasné panorama Skalných vrat.

Skalné vráta

Serpentinami vystoupáme do výšky 1 450 metrů a otevřou se výhledy jižním směrem na okolní kopce.

nad chatou Plesnivec

Další 4 kilometry jsou pastvou pro oči. Stezka vede téměř po rovině, takže si můžeme naplno vychutnat hřeben Belinských Tater na severu a vrcholky Vysokých Tater na západě. Zatímco severní stěny jsou pokryté ledem a sněhem, jižní svahy se koupou v podzimním slunci.

hřeben Vysoké Tatry
hřeben Vysoké Tatry
Belianské Tatry

Krátkým stoupáním se dostaneme k nejvyššímu bodu výletu Velkému Bielemu plesu (1 610 m).

Velké Biele pleso

Zelenou značku vyměníme za červenou, k Zelenému zbývají poslední dva kilometry.

Nedaleko odtud leží mnohem menší Trojrohé pleso. Pohled na vrcholky Belianských Tater zrcadlící se v jeho vodách je pohlazením na duši.

Belianské Tatry
Belianské Tatry
Trojrohé pleso

K chatě u Zeleného plesa musíme sestoupit přibližně 70 výškových metrů. Místy je terén s velkými kameny poměrně náročný. Po 11,5 kilometrech a překonaném převýšení přes 1 100 metrů dorazíme k Zelenému plesu.

chata pri Zelenom plese

Nad hlubokým údolím se tyčí vrcholky o tisíc metrů vyšší. Jastrabia veža přímo nad chatou sice nepatří k těm nejvyšším, ale je velmi fotogenická.

Vysoké Tatry

Slunce kleslo blízko nad obzor, takže je čas se vrátit. Je možné pokračovat po žluté značce Dolinou zeleného plesa s cílem na autobusové zastávce Biela Voda, nebo se vrátit stejnou cestou.

Vysoké Tatry

Na trase jsme v pozdním odpoledni téměř sami, za 10 kilometrů potkáme jen jednu skupinku turistů. Vychutnáváme si tak naplno krásu okolní přírody.

Belianské Tatry

Poslední sluneční paprsky nás zastihly nad chatou Plesnivec.

nad chatou Plesnivec
Pro koho

Výlet má délku 22,8 kilometru s převýšením 1 157 metrů. Na trase je možné se občerstvit na chatě Plesnivec a chatě u Zeleného plesa. Turistická obuv a oblečení jsou nezbytností pro pohyb v horském terénu.