Mumlavský vodopád
Hory,  Příroda,  Severní Čechy

Harrachov a okolí

Harrachov je horské středisko v západní části Krkonoš sevřené v údolí mezi kopci. Technických i přírodních zajímavostí je tu tolik, že jeden den na objevování obvykle nestačí. Nejstarší fungující sklárna, jeden z šesti největší skokanských lyžařských můstků, fotogenické vodopády na řece Mumlavě – to vše v úžasném panoramatu Krkonošského národního parku.

Tam a zpět

Harrachov leží v Krkonoších, těsně u hranic s Polskem. Dostanete se sem vlakem z Liberce, Jablonce a Tanvaldu. Samotná jízda po jediné ozubnicové železnici u nás je zážitkem. Z nádraží jsou to do centra 3 kilometry. Další možností je auto nebo autobus, některé spoje jezdí přímo z Prahy.

Procházka Harrachovem a okolím

Výlet můžeme začít u kostela svatého Václava a pokračovat středem Harrachova k informačnímu centru.

Harrachov kostel

První zastávkou je sklárna, která patří k nejstarším v Česku a možná i na světě – funguje od roku 1712. Prohlídku tohoto výjimečného místa si nenechte ujít.

Harrachov sklárna
Harrachov sklárna
Harrachov sklárna

Procházka pokračuje po žluté turistické značce lesem tzv. Harrachovou cestou směr Kamenice a Mumlavský vodopád. Rozdíl oproti městu v čistotě vzduchu je v lese cítit po prvním nadechnutí. Příštích 2,5 kilometru vede cesta převážně jehličnatým lesem.

Harrachov les

 Brzy dojdeme k Mumlavské boudě s hrníčkovou výzdobou.

Mumlavská chata
Mumlavská chata

Pod chatou teče říčka Mumlava, která na svém divokém toku vytváří kaskádu vodopádů.

Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád

Od vodopádů pokračujeme přes lávku dále po žluté. I další kilometr strávíme v lese až se dostaneme k osadě Rýžoviště. Odtud můžeme pokračovat dolů po cestě nebo se vydat k harrachovským skokanským můstkům. V areálu je jich celkem 5, na největším z nich se létá přes 210 metrů.

Harrachov skokanské můstky
Harrachov skokanské můstky

Cestou pod lanovkou se vrátíme zpět do Harrachova. Míst, která stojí za návštěvu, je tu spousta stejně jako zajímavé podhorské architektury.

Harrachov
Harrachov
Pro koho

Výlet je kombinací procházky přírodou i městečkem, má délku 9,4 kilometru s převýšením 249 metrů. Možností občerstvení je na trase několik v samotném Harrachově nebo v Mumlavské boudě.