Jeseníky: Ze Šeráku přes Keprník a Vozku do Branné
Jeseníky, jedno z nejvyšších pohoří ČR, nabízí nepřeberné množství výletů. K nejatraktivnějším vrcholům patří v létě i v zimě Šerák, Keprník a Vozka. Nejen tam ale i do historického městečka Branná si jde vyšlápnout v jednodenním pohodovém výletu, kde se příliš nenadřete cestou kopce.
Tam a zpět
Ramzová je se 759 metry údajně nejvyšší položenou rychlíkovou stanicí v ČR. Dobré spojení vlakem se dá najít téměř z celé Moravy, hlavně z Jeseníku, Olomouce, Brna. Autem se na Ramzovou dostanete jedinou silnicí z Hanušovic nebo z Jeseníku.
Z (Ramzové) na Šerák, Keprník, Vozku do Branné
Většina turistů pravděpodobně zvolí pohodovější způsob přesunu na vrchol Šeráku a sice lanovkou. Ušetří téměř 600 výškových metrů, přes 5 kilometrů, 1,5 -2 hodiny času a hlavně síly na další část výletu. Fyzicky zdatnějším doporučuji začít výšlap u vlakové zastávky resp. na parkovišti pod lanovkou a vydat se po červené značce na vrchol Šeráku ve výšce 1 351 metrů. Tento vrchol je oblíben díky chatě Jiřího, která nabízí místo k odpočinku i přespání.
Po modré značce pokračujeme do sedla pod Keprníkem a pak krátkým ale prudším stoupáním na Keprník, nejvyšší bod výletu (1 423 metrů). Výhledy, která jsme měli ze Šeráku se ze skalnatého vrcholu Keprníku ještě znásobují. Vidíme podstatnou část Jeseníků včetně Pradědu a při dobré viditelnosti daleko do podhůří.
Ještě chvíli zůstaneme na červené značce, kterou vzápětí vyměníme za žlutou, Z Keprníku je to v podstatě pořád z kopce, na následujících 12 kilometrech sestoupíme po pohodové stezce o více než 800 výškových metrů níže. Ještě chvíli se zdržíme na hřebeni s loukami a zakrslým lesem.
Vozka (1 377 metrů) patří k nejvýraznějším horám Jeseníků, vrchol opředený pověstmi je skalnatý. Na skály můžete s opatrností vylézt. Odměnou Vám bude krásný kruhový výhled na nekonečné lesy a hřebeny Jeseníků.
Pod Vozkou na rozcestí Nad Hášovou si můžete vybrat, zda pro cestu do podhorského městečka Branná zvolit zelenou nebo pokračovat po žluté značce. Doporučuji spíše zelenou značku, jejíž trasa je sice o kilometr delší, ale zajímavější. Projdete např. kolem vodopádů Hučavy nebo přes osadu Josefová, kde dnes sice stojí jen pár domů, dřív to ale bývala významná sklářská osada. Se světem ji dokonce spojovala lesní železnice, jejíž zbytky jsou v lese stále patrné. Nejviditelnějším pozůstatkem je svážnice s mostem, která na trať navazovala.
Celou cestu si můžeme naplno vychutnávat vůni lesa, občasné výhledy na horské vrcholy i podhorskou zemědělskou krajinu. Nejhezčí výhledy jsou nad osadou Přední Alojzov.
Zámek a hrad Kolštejn, malebné náměstí, vysoký kostel svatého Michaela a historická budova radnice působí na vesnici s méně než 300 obyvateli docela nepatřičně. Jenže před sto lety měla Branná spolu s okolními osadami 4x více obyvatel a jmenovala se Kolštejn. Střed městečka je památkovou rezervací a stojí za návštěvu, stejně jako místní minipivovar.
Ze stanice Branná se můžete vrátit na parkoviště do Ramzové vlakem, nebo přímo pokračovat vlakem do svého dnešního cíle.
Pro koho
Varianta výletu s využitím lanovky na Šerák je poměrně nenáročná. Celá trasa má 16,4 kilometru a vede většinou z kopce. Jediné delší stoupání je na Keprník, jinak sejdete přibližně 1 000 výškových metrů. Doporučuji si na výlet vyhradit většinu dne, protože zabere 5-8 hodin podle tempa a počtu přestávek na focení a odpočinek.
Vybavení
Na výlet se hodí sportovní oblečení a pevná obuv. Kromě chaty Jiřího na Šeráku na začátku trasy a městečka Branná na konci trasy není možnost se občerstvit nebo ukrýt při nepřízni počasí. Zásobu potravin, pití a pláštěnku nebo nepromokavé oblečení je lepší mít sebou.