Spišský hrad
Hory,  Slovensko

Spišský hrad

Nedokázali ho dobýt ani obávaní Tataři. V průběhu staletí byl postupně dostavován, modernizován a rozšiřován, takže dnes je Spišský hrad jedním z největších hradních komplexů Evropy. Díky unikátní architektuře a zachovalosti je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Tam a zpět

Spišský hrad najdete na Slovensku nad městem Spišské Podhradie v regionu Spiš, přibližně 35 kilometrů západně od Prešova. Například z Ostravy je to sem po silnici 280 km / 3,5 hodiny, slovenská dálnice D1 prochází nedaleko hradu.

Objevování Spišského hradu

Travertinový kopec, na kterém je Spišský hrad postaven, byl osídlen už před několika tisíci lety. Je to strategické místo na bývalých obchodních stezkách s dalekým výhledem do krajiny. Za dobrého počasí odtud máte Tatry i široké okolí jako na dlani. My jsme zvolili pro jeho návštěvu jeden deštivý den, jako alternativu k horské túře právě v Tatrách.

Spišský hrad

Hrad je opravdu obrovský, projít ho pořádně vám zabere klidně i pár hodin. Nejvyšší místo je na vyhlídkovém ochozu věže kostela nad Hradním vrchem (632 m) a naopak nejnižší bod je přibližně ve výšce 531 metrů, takže jen v rámci hradního komplexu potřebujete překonat převýšení přes 100 metrů.

V palácích se nachází expozice věnovaná středověkému životu, od kuchyně přes děla až po mučírnu.

kuchyně Spišského hradu
středověké dělo

Po hradu se můžete volně procházet a obdivovat stavitelské umění, pevnostní architekturu, hradby, ochozy, střílny, věže. Poslední desítky let probíhají náročné rekonstrukční práce.

věž Spišského hradu
Spišský hrad

Z dolní části hradu je pěkný pohled na centrální část pevnosti, nachází se tu malá pevnůstka s vodním příkopem vybudovaná vojsky slavného vojevůdce Jana Jiskry z Brandýsa. Pořádají se tady kulturní akce, hradní slavnosti a koncerty.

Spišský hrad

Prohlídku hradu doporučuji zkombinovat s návštěvou nedalekého městečka Spišské Podhradie s klášterem Milosrdných bratrů a katedrálou svatého Martina. Cestou si můžete vychutnat výhledy na hradní komplex.

Spišský hrad
Spišský hrad
Pro koho

Spišský hrad se bude líbit dětem i zájemcům o historii a můžete jej navštívit spolu s památkami Spišského Podhradí. Doporučuji si vyhradit na návštěvu alespoň dvě hodiny, protože areál je rozsáhlý.