Mlynická dolina
Hory,  Slovensko

Predné Solisko

Hřeben Solisek patří k nejvyšším ve Vysokých Tatrách. Turistický chodník vede jen na první z vrcholů Predné Solisko, odkud se otevírají panoramatické výhledy na všechny světové strany: Nízké Tatry, Mlynickou dolinu, Kriváň i na Štrbské pleso.

Tam a zpět

Do Vysokých Tater se můžete vydat vlakem do stanice Štrba a pak pokračovat ozubnicovou železnicí – zubačkou, která prudce stoupá na Štrbské Pleso. V tomto případě je i samotná cesta zážitkem. Možností parkování je v osadě Štrbské Pleso celá řada, ta největší parkoviště se nacházejí v blízkosti železniční stanice.

Štrbské pleso
Výšlap na Predné Solisko

Výstup na vrchol Predného Soliska do výšky 2 117 metrů si můžete usnadnit lanovkou ze Štrbského Plesa k Chatě pod Soliskom. Můžete se vydat po červené značce Tatranskou magistrálou k rozcestí pod Furkotskou dolinou, pak po žluté na Škutnastou polanu a po modré k Chatě pod Soliskom. Nebo přímo nahoru po sjezdovce po modré značce. Polední úsek od chaty na vrchol je stejný a vede po červené značce. Vyzkoušel jsem všechny tři možnosti a každá z nich má své kouzlo.

V každém případě výstup začíná na Štrbském Plese třeba u skokanských můstků.

skokanské můstky Štrbské Pleso

Při stoupání po sjezdovce i při jízdě lanovkou se postupně otevírají stále krásnější výhledy do Mlynické doliny a na hřeben s vrcholy Patrie, Bašty a Satana.

Mlynická dolina

Nad Chatou pod Soliskom jsou výhledy také na druhou stranu do Furkostké doliny s Furkotskými plesy, v dálce je vidět hřeben Nízkých Tater.

výhled Solisko

Postupně stoupáme po červené značce. Z ptačí perspektivy se směrem na jih díváme na sjezdovky a Štrbské pleso.

výhled Solisko

Výstup je sice v poslední části prudký a poměrně náročným terénem, ale není dlouhý. Odměnou jsou úžasné výhledy na všechny světové strany. 

Na následující fotografii je vidět Mlynická dolina s vodopádem skok, plesem a hřebenem s nejvyšším vrcholem Satan (2 422 m).

Mlynická dolina
Mlynická dolina

Severním směrem je vidět pokračování Solisek s nejvyšším vrcholem Velké Solisko (2 412 m).

Solisko

Západním směrem je v dálce národní hora Slováků – Kriváň, s nahnutou špičkou. Na horizontu za ním jsou vidět vrcholy Západních Tater.

výhled ze Soliska na Kriváň

Přes plošší vrchol Patrie lze na východě zahlédnout vrcholky nejvyšších tatranských štítů.

výhled Solisko

Možnosti, jak vystoupat na Predné Solisko, byly tři a stejné varianty se naskýtají i pro sestup dolů. Cílem může být opět Štrbské Pleso, odkud můžeme zhodnotit dnešní výšlap, protože Solisko tu je nad hladinou jezera jako na dlani.

Štrbské pleso
Pro koho

Trasa ze Štrbského Plesa přes Furkotskou dolinu a zpět přímo dolů po modré značce je okružní, má délku 10,7 kilometru s převýšením 760 metrů. Možnosti občerstvení jsou na začátku výletu a na Chatě pod Soliskom. Doporučuji pevnou obuv pro pohyb v horském terénu a vícevrstvé turistické oblečení, protože rozdíl teplot v různých částech výšlapu může být značný.