Valtice
Jižní Morava,  Příroda

Stezka bosou nohou Valtice – Schrattenberg

Stezka bosou nohou je v Česku spíše unikátem. Na okružní trase mezi moravskými Valticemi a rakouským Schrattenbergem se mohou turisté na 11 zastaveních projít bosí po šiškách, kůře, písku a  kamenech projít se po mostě z pohyblivých dřevěných trámů nebo se kochat dalekými výhledy do krajiny jižní Moravy i Dolních Rakous.

Tam a zpět

Stezka bosou nohou je okružní, takže se na trasu můžete napojit v podstatě v libovolném místě. Doporučuji začít třeba na náměstí ve Valticích. Dostanete se sem pohodlně vlakem z Břeclavi, Mikulova i ze Znojma. Na náměstí i v blízkém okolí je možné zaparkovat na několika místech a  z okolí sem samozřejmě jezdí i autobusy.

Stezka bosou nohou

Z náměstí Svobody ve Valticích vyjdeme po červené turistické značce směrem ke kolonádě na Rajstně, kde na napojíme na stezku bosou nohou. Ve Valticích doporučuji nevynechat krásný barokní zámek, který byl po staletí sídlem rodu Lichtenštejnů.

zámek Valtice
zámek Valtice

Kolem Valtického podzemí a dalších vinných sklepů se po pár stech metrech dostaneme mezi vinice. Překonáme 70 výškových metrů ke kolonádě na Rajstně, ovšem odměnou je nádherný výhled do krajiny jižní Moravy.

kolonáda na Rajstně

U kolonády se napojíme na stezku bosou nohou, která vede většinou po polních cestách vinicemi mezi Valticemi a Schrattenbergem. Hned ze začátku se otevírají výhledy zase na druhou stranu do Rakouska. Myslím, že za ideálního počasí musí být vidět i vrcholky Alp. Na trase je několik zajímavých zastavení. Na jednom z nich je místo k odpočinku pod vinnou révou, rozhledna i možnost si něco dobrého ugrilovat.

Stezka bosou nohou
Stezka bosou nohou

O pár set metrů dále je kruhová stavba Brána druidů, kde je možné se dočíst o lidských vlastnostech na základě propojení data narození s různými dřevinami.

Stezka bosou nohou

Stezka vede velkou část trasy přímo po státní hranici, za vrcholem Chrastiny se stáčí na jih a vede do Rakouska k obci Schrattenberg. Je tu několik zastavení, kde se můžete projít bosou nohou po různých površích a vyzkoušet svou stabilitu na pohyblivém mostě. Cesta místy prudce klesá a otevírají se výhledy do rakouského vnitrozemí.

Stezka bosou nohou Schrattenberg

Pro děti je největším zážitkem báječné hřiště před Schrattenbergem se spoustou atrakcí – prolézačkami, skluzavkami, venkovními šachy, logickými hrami, hlavolamy … Jsou tu také zajímavé toalety ve tvaru obřího hrnku a samoobslužný bar.

Otočka o 180°a pokračujeme do kopce zpět k českým hranicím hezkou krajinou přes několik dalších zastavení pro vaše bosé nohy.

slunečnice Stezka bosou nohou

Po pár stech metrech jsme zpět na hranicích, na jedné straně český les na druhé rakouské vinice.

vinice u Schrattenbergu

V horkém počasí, které tu často panuje, vítáme, že se trasa stáčí do lesa. Po pohodlné stezce ve stínu stromů dojdeme ke kolonádě na Rajstně, čímž se okruh uzavírá.

kolonáda na Rajstně

Zpět na náměstí ve Valticích můžeme stejnou cestou . tedy po červené značce, nebo po Vinařské naučné stezce po hlavní silnici.

Valtice
Pro koho

Netradiční stezka bosou nohou zaujme milovníky přírody, pohodových procházek, dalekých výhledů do krajiny a hlavně vína. Délka trasy z náměstí ve Valticích je 9,7 km s převýšením 266 metrů. Výlet je možné si zkrátit a začít až u parkoviště blízko u kolonády na Rajstně. Možností občerstvení je ve Valticích spoustu, lehké občerstvení je také u dětského hřiště ve Schrattenbergu a na Rajstně.

Další tipy na výlet v okolí

Jste ve Valticích a okolí na více dnů? Pokud ano, nenechte si ujít úžasný lednicko-valtický areál se spoustou památek a krásnou člověkem vytvořenou krajinou. Vyražte pěšky nebo na kole z Valtic do Lednice nebo naopak. Můžete si v jakékoliv roční době vyčlenit klidně celý den na zámek v Lednici a Janův hrad a určitě neubudete litovat 😉