Města,  Morava

Procházka městem Třebíč

Třebíč je známá především židovskými památkami zapsanými na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Jeruzaléma už jinde na světě takové památky nenajdete. Pojďme na procházku nejen kolem zámku, baziliky sv. Prokopa, židovskou čtvrtí a nově opraveným Karlovým náměstím.

Tam a zpět

Třebíč leží v kraji Vysočina na jihozápadě Moravy. Dostanete se sem vlakem z Brna, Jihlavy i dalších míst. Možností placeného i bezplatného parkování je tu spousta, jak v historickém centrum, tak i v širším okolí.

Procházka Třebíčí

Prohlídku města jsme začali u nejznámější a pro mě i nejkrásnější památky baziliky sv. Prokopa. Ze dvou stran je obklopena zámeckým parkem a z jedné řekou Jihlavou.

bazilika sv. Prokopa

Bazilika byla postavena téměř před 800 lety v unikátním románsko-gotickém slohu. Je to jedinečná stavba, kterou v Česku i v Evropě jen tak neuvidíte a je zapsaná na seznamu UNESCO.

bazilika sv. Prokopa
bazilika sv. Prokopa

Na cestě do samotného centra města, kterým je Karlovo náměstí, leží židovská čtvrť. Tvoří ji několik ulic se zvláštní atmosférou, Přední a Zadní synagogou, obchůdky a hotely v  historických budovách.

židovská čtvrť Třebíč
židovská čtvrť Třebíč
židovská čtvrť Třebíč

Řeku Jihlavu překonáme po lávce pro pěší.

Třebíč řeka Jihlava

Průchodem mezi domy se dostaneme na Karlovo náměstí, které bylo nedávno nově vydlážděno. Další třebíčskou dominantou je kostel sv. Martina.

Karlovo náměstí Třebíč

Nejkrásnější je renesanční Malovaný dům se sgrafito na rohu náměstí.

Malovaný dům Třebíč

Přes řeku Jihlavu a některou z dalších uliček židovské čtvrti se vracíme zpět k bazilice sv. Prokopa, která tvoří jeden celkem se zámkem.

bazilika sv. Prokopa
zámek Třebíč
Pro koho

Procházka Třebíčí určitě zaujme nadšence do historie a pohodových nenáročných výletů. Lze jej absolvovat i s dětmi a kočárkem. Různých variant tras je několik, ta naše měří přibližně 3 kilometry.

Další památky UNESCO

Na jedemenavylet.cz už jsme pár památek zapsaných na seznamu světového kulturního dědictví navštívili. Mezi mé oblíbené patří Kroměříž plná zeleně, nebo nedaleká metropole Hané Olomouc. Pokud chcete zůstat na Moravě, vydejte se objevovat lednicko-valtický areál. Další perlou Moravy je renesanční Telč, kam dojedete z Třebíče za chvilku. V jižních Čechách se nenechte ujít Český Krumlov, historickou Prahu, kousek od hlavního města zase Průhonický park a na česko-moravském pomezí úžasná Litomyšl.