Plumlov
Příroda

Okruh kolem přehrady Plumlov

Silueta nedostavěného plumlovského zámku na skále nad hladinou Podhradského rybníku je velmi působivá. Nejen kvůli ní, ale také kvůli krásné přírodě se vyplatí vydat se na výlet okolo plumlovské přehrady na západním okraji Hané.

Tam a zpět

Trasa výletu leží pár kilometrů západně od Prostějova na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny. Do Plumlova se dostanete autobusem z Prostějova, který jezdí obvykle několikrát za hodinu. Parkovat se dá přímo pod hrází plumlovské přehrady.

Okolo plumlovské přehrady

Okružní trasa výletu začíná přehradní hrází v obci Mostkovice. Po červené turistické značce se vydáme do krátkého kopce kolem autokempu, případně po schodech přímo na hráz.

Plumlovská přehrada

Pokračujeme po cestě u břehu přehrady nejprve chatovou osadou a pak po okraji lesa s výhledy. Po 3 kilometrech dojdeme k Podhradskému rybníku, nad jehož hladinou byl na skále postaven nejprve hrad a poději zámek, který nebyl nikdy dostavěn. Silueta jeho několikapodlažního křídla nad vodní hladinou je nezaměnitelná.

Zámek Plumlov
zámek Plumlov
zámek a vesnice Plumlov
Podhradský rybník a zámek Plumlov

Zblízka je vidět, že by si zámek zasloužil opravu. Některá okna jsou částečně zazděná, jinde chybí omítka, vrchní patra nebyla nikdy stavebně dokončena.

zámek Plumlov

Dále pokračujeme po zelené naučné stezce. Po hrázi Podhradského rybníka přijdeme do obce Plumlov, projdeme přes Hlavní náměstí a stále cestou do mírného kopce až ke kostelu Nejsvětější Trojice.

Plumlov kostel Nejsvětější Trojice

Vystoupali jsme sice jen 50 výškových metrů, přesto se cestou otevírají hezké výhledy na přehradu, na Prostějov i dále do úrodné, rovinaté Hané. Cesta mírně klesá zpět k přehradě a k restauraci hotelu Plumlov. Obvykle tipy na dobré jídlo a pití nedávám, protože každý má jiné chutě. Tady bych udělal výjimku, protože tu velmi dobře vaří za dobré ceny.

Plumlovská přehrada

Po naučné stezce pokračujeme do Mostkovic a k hrázi vodního díla Plumlov, které bylo postaveno už v roce 1936. V době, kdy jsme místo navštívili bylo poměrně sucho, proto byla horní část přehrady suchá a už i zarostlá vegetací.

Plumlovská přehrada
Pro koho

Okružní výlet má délku 6,8 kilometrů s minimálním převýšením 93 metrů. Zvládnete ho pohodlně i s malými dětmi a kočárkem. Po cestě je několik možností občerstvení, protože plumlovská přehrada je oblíbenou rekreační oblastí.

Kam dál na Hané?

Pokud vám pro návštěvu tohoto regionu zbývá ještě nějaký čas, nenechte si ujít Olomouc: metropoli Hané, krásné historické město s památkami UNESCO. A také Kroměříž plnou zeleně, kterou mám osobně velmi rád.