Kasprov vrch
Hory,  Slovensko

Po tatranském hřebeni u Kasprova vrchu

Výlet na Kasprov vrch a procházka po tatranském hřebeni na slovensko – polské hranici může být pohodovou záležitostí nebo pořádnou túrou s velkým převýšením. Záleží, jestli zvolíte pro překonání 1000 metrového převýšení lanovku ze Zakopaného nebo náročnější výstup z polské strany nebo z Tiché doliny na Slovensku. Z hraničního hřebene se otevírají krásné výhledy na nejvyšší tatranské štíty i do nekonečné polské roviny.

Tam a zpět

Výchozím bodem pro tento krátký výlet je město Zakopané na severní straně Vysokých Tater. Leží kousek od slovenských hranic přímo pod tatranskými vrcholy. Na Kasprov vrch se můžete dostat lanovkou, případně pěšky po zelené nebo žluté značce. Ze slovenské strany vede žlutě značená cesta z Podbanského přes Tichou dolinu.

 

Po tatranském hřebeni u Kasprova vrchu

Na Kasprově vrchu (polsky Kasprowy Wierch) jsme byli v pozdním podzimu za silného náledí, kdy už podzim podléhal zimě. Zvolili jsme tedy bezpečnější a pohodovější cestu lanovkou z části Zakopaného Kuźnice, kterou se dostanete až do blízkosti Kasprova vrchu do výšky téměř 2000 metrů.

lanovka Kasprov vrch
lanovka Kasprowy Wierch

Na hraničním hřebeni se můžete vydat po červené značce na východ směrem k ještě vyšším vrcholů Beskid, Prostredná kopa a Swinica, tak i na západ mírnější cestou ke Goričkové kopě, Suché kopě a dalším.

Na severní straně se otevírají výhledy k Zakopanému a do polských rovin.

údolí Zakopane

My jsme se vydali  východním směrem k vrcholu Beskid (2012 metrů). Vlevo pod námi v Zielone Gasiencowe dolině leží několik horských jezer.

Kasprowy Wierch

Dále na východ se tyčí nejvyšší tatranské vrcholy včetně Rysů. Výhledy z hraničního hřebene jsou úžasné.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Z Beskidu je hezky vidět státní hranice mezi Slovenskem a Polskem. Zatímco slovenské jižní svahy jsou i v pozdním podzimu zalité sluncem, polské severní svahy ve stejném okamžiku už pokrývá sníh a led. Obě místa dělí jen pár metrů.

Vysoké Tatry slovensko - polská hranice

Další hezké výhledy na všechny světové strany se naskýtají téměř na každém kroku.

Kasprov vrch
Vysoké Tatry slovensko - polská hranice
Kasprov vrch
Pro koho

Výlet po hraničním hřebeni v okolí Kasprova vrchu je při použití lanovky ze Zakopaného spíše procházkou v nadmořské výšce okolo 2000 metrů, v kamenitém terénu s menším převýšením. Pokud zvolíte výstup z Podbánského nebo Zakopaného, jedná se o celodenní výlet. V každém případě se vyplatí turistické oblečení a obuv. U horní stanice lanovky je možné se občerstvit.

Kam dál v Tatrách?

Vysoké Tatry jsou moje srdeční záležitost. Na jedemenavylet.cz najdete rozrůstající se počet výletů v tomto krásném pohoří.