Průhonický park
Příroda,  Střední Čechy

Průhonický park

V údolí potoka Botič kousek za jižním okrajem Prahy leží Průhonický park. Jde o tak výjimečný prvek krajiny, že je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete tu louky, vyhlídky, rybníky, tisíce druhů rostlin a stromů, na jeho okraji leží i zámek, jehož historie sahá do 12. století. 

Tam a zpět

Průhonice jsou dopravně dobře dostupná obec ležící za jižním okrajem Prahy. Dostanete se zde autobusovými spoji od stanic pražského metra. Řada návštěvníků zvolí přepravu automobilem, parkovat se dá přímo u vstupu do parku resp. u zámku. Nájezd na dálnici D1 je vzdálený jen pár kilometrů.

Procházka Průhonickým parkem

250 hektarů krásné člověkem komponované krajiny si můžete projít mnoha trasami. Pravděpodobně nachodíte okolo 10 kilometrů, pokud si budete chtít projít celý park až na konec rybníku Bořín. První kroky obvykle vedou k záhonům rododendronů, jichž je okolo 8 000. Neuvěřitelné číslo.

květ rododendronu
Rododendrony v Průhonicích

Dále dojdete k Průhonickému zámku, který byl původně románskou tvrzí a přes mnohé přestavby můžeme dnes obdivovat jeho novorenesanční podobu.D

zámek Průhonice
zámek Průhonice
zámek Průhonice

Z nádvoří zámku se otevírá hezký výhled na potok Botič a Podzámecký rybník. Je to jedna z více nádrží na potoku Botič, dalšími jsou Podkarasák, Labeška, Bořín a za oplocenou částí zahrady ještě Osnice.

Podzámecký rybník v Průhonicích

Volba trasy při procházce parkem je na každém, kdo by si nebyl jistý může zvolit jeden z doporučených okruhů základní, hlavní a vyhlídkový. Odkaz na mapku, kterou dostanete u vchodu je na konci článku. My se vydáme po nejdelší vyhlídkové trase, která má i s odbočkami přibližně 10 kilometrů.

Doporučuji nevynechat Alpinium – alpskou skalku, která ohromuje pestrostí barev.

rostliny v průhonickém parku
rostliny v průhonickém parku

Ve vzdálenějších částech parku obvykle návštěvníků ubývá a člověk má klid obdivovat krásnou přírodu, louky, skupiny stromů a občas narazíte i na lesní zvěř.

park Průhonice

Průhonický park neleží v rovině, jde o kopcovitý terén se skalkami okolo údolí, do něhož se zařezává potok Botič. Moje oblíbená vyhlídka je ze skály nad rybníkem Bořín.

rybník Bořín

Na konci Bořína park končí, není ale nutné se vracet stejnou cestou. Po druhém břehu můžete pokračovat ve vyhlídkovém okruhu podél rybníků a potoka Botič.

rybník Bořín
potok Botič

Průhonický park je oslavou přírody, roste zde řada cizokrajných dřevin, 1 500 keřů a 600 trvalek.

Pro koho

Výlet je ideální pro milovníky přírody, fotografy, rodiny s dětmi, trasa je vhodná i pro kočárek a všechny, kteří si chtějí odpočinout a načerpat síly. Převýšení na trase je minimální. Okruh s můžete zvolit dle svých preferencí od několika stovek metrů po více než 10 kilometrů.