Náchod náměstí
Příroda,  Severní Čechy

Okolím Náchodu za pevnostmi

Ve 30. letech tvořily bunkry jeden z prvků obrany Československa, některé z nich byly proměněny na muzeum. V okolí Náchodu se nachází jak menší z nich – řopíky, tak hlavně větší pevnosti – sruby, i pevnosti s podzemím. Na tomto výletu se ale také pokocháme výhledem do krajiny z rozhledny i architekturou a památkami historického Náchodu.

Tam a zpět

Náchod leží v severovýchodních Čechách u hranic s Polskem. Vlakem z Hradce Králové se sem dostanete každou hodinu i častěji, dobré spojení je také z Pardubic, Chocně nebo od severu z Trutnova. Jedná se o okružní výlet, takže můžete využít i automobil. možnosti parkování za poplatek jsou v centru města.

Výlet za technickými památkami okolí Náchodu

Putování můžeme začít třeba na náchodském nádraží. Prvním důležitým cílem je Jiráskova chata v Dobrošově vzdálená přibližně 3 kilometry. Můžeme využít zelenou, červenou i modrou turistickou značku. Docela hezké výhledy jsou na zelené, červená a modrá zase vede lesem, takže záleží na každém, jakou variantu zvolí.

Z rozhledny v Dobrošově je hezký výhled téměř na všechny strany.

Jiráskova chata Dobrošov
výhled od Dobrošova

Po žluté značce pokračujte k muzeu opevnění, tvrzi Dobrošov. Zajímavá je prohlídka objektů na povrchu a ještě zajímavější podzemí tvrze s dlouhými chodbami a sály, kde byly ubikace, nemocnice, sklady i elektrárna.

pevnost Dobrošov
protitankové překážky
pevnost Dobrošov

V období druhé světové války zkoušela německá armáda na objektech nové typy zbraní.

pevnost Dobrošov

Z Dobrošova pokračujeme po zelené značce do Náchoda. Po cestě je možné spatřit v lese i na louce další bunkry pojmenované místními názvy: Polsko, Hrobka, Jirásek, Lom.

opevnění

Nejzajímavější z nich je Březinka, který slouží jako muzeum.

pevnost Březinka
pevnost Březinka

Průvodci dovedou velmi zasvěceně povídat o pevnostech, jejich zbraních a historii. Prohlédnout si můžete zrekonstruovaný interiér, téměř kompletní vybavení a skutečné zbraně.

kanón proti útočné vozbě
těžký kulomet

Cesta stále klesá k bývalému lomu a Bělovsi. Po zelené a poté modré značce se podél řeky Metuje vrátíme do města.

pevnost Březinka

Historický Náchod by vydal na samostatný výlet. Doporučuji se zastavit alespoň na Masarykově náměstí a podívat se k zámku.

náměstí Náchod
zámek Náchod
Pro koho

Výlet zaujme především zájemce o vojenskou historii, pevnosti, zbraně, ale zvládnou jej určitě i milovníci přírody. Na okruhu dlouhém 11,6 km vystoupáte 378 metrů. Pokud se budete chtít podívat do podzemí pevnosti Dobrošov, doporučuji dobrou obuv a teplé oblečení.