klášter Porta Coeli
Morava

Klášter Porta coeli – Brána nebes

Cisterciácké opatství Porta coeli neboli Brána nebes má historii dlouhou téměř 800 let. Je to stále aktivní klášter, kde žije komunita řádových sester. Zároveň tu funguje pivovar, muzeum, zahradnictví, kousek odtud je rybník a ovocné sady. Porta coeli a její okolí je zajímavé místo s úžasným geniem loci.

Tam a zpět

20 kilometrů severozápadně od Brna leží město Tišnov a kousek od něj obec Předklášteří. Dostanete se sem pohodlně vlakem, protože Tišnov leží na hlavní trati z Brna do Prahy. Parkovat je možné na řadě míst v Tišnově i u kláštera Porta coeli.

Procházka z Tišnova ke klášteru Porta coeli

Výlet můžeme začít třeba na tišnovském nádraží a směrem do kopce po modré značce se vydat k centru města. Značka sice po 400 metrech odbočuje doleva směrem ke klášteru, ale doporučuji alespoň nahlédnout na tišnovské náměstí Míru s kostelem sv. Václava, které je odtud necelých 300 metrů.

náměstí Míru Tišnov
kostel sv. Václava Tišnov

Vrátíme se kousek zpět a pokračujeme po modré značce. Po trase je k vidění několik významných domů a také tři úzké uličky. Koželužská ulička je 49 metrů dlouhá a v nejužším místě měří pouze 77,5 centimetru. Po modré značce – Cyrilometodějské stezce – ani ne po dvou kilometrech přijdeme ke klášteru. 

klášter Porta Coeli
klášter Porta Coeli

Historie tohoto místa sahá až do 13. století a jeho dějiny jsou opravdu bohaté. Klášter zažil ostřelování švédskými vojsky, peklo husitských válek i zrušení císařem.

klášter Porta Coeli

Přes všechny dějinné útrapy je dnes Porta coeli živým místem, kde mají svůj domov řádové sestry a funguje tady také pivovar Vorkloster, díky němuž je jedna z budov hezky opravená.

pivovar Vorkloster

Jedná se o rozsáhlý areál, řada budov není zrovna v dobrém stavu a zasloužila by si opravu jako například sýpka.

klášter Porta Coeli

Nejkrásnější částí kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený téměř před 800 lety.

kostel Nanebevzetí panny Marie
klášter Porta Coeli

Gotický portál, jímž se vstupuje do kostela, je úchvatný. Když před ním člověk stojí, musí obdivovat zručnost kameníků, kteří dokázali vytvořit tak nádherné dílo.

klášter Porta Coeli

Cisterciácký  řád se řídí heslem Ora et labora (Modli se a pracuj), což se odráží ve způsobu jejich života. V areálu kláštera funguje zahradnictví, pivovar i výrobní firma, v okolí jsou ovocné sady a rybník.

Předklášteří
Pro koho

Výlet do Tišnova a kláštera Porta coeli zaujme především milovníky historie a procházek. Trasa měří 5 kilometrů s minimálním převýšením. Možností občerstvit se, je na trase hned několik v Tišnově i v Předklášteří.