Lednicko-valtický areál se rozkládá na jižní Moravě a nabízí rozmanitou podívanou pro turisty. Ať už vyhledáváte úžasné zámky, krásnou přírodu, projížďky na kole, pěší výlety, romantická místa, dobrou kuchyni nebo vinné sklepy, tady si přijdete na své. Říká se, že jde o největší člověkem komponovanou krajinu na světe, takže když zvolíte pro objevování tohoto krásného koutu Česka kolo, určitě to bude dobrá volba.
Tam a zpět
Náš okružní výlet začíná v Břeclavi v jihovýchodním koutu Česka. Pohodlně se sem dostanete vlakem z Prahy, Brna, Ostravy i dalších měst. Parkovat svoje auto můžete u místní hokejové haly, resp. zámku a pivovaru, které leží hned vedle sebe a také u cyklostezky.
Od zámku v Břeclavi vyrážíme po cyklostezce č. 41. Nejbližších 7 kilometrů projíždíme přírodou zaplavovaného lužního lesa v okolí řeky Dyje. Výlet jsme absolvovali na jaře a přesto, že bylo poměrně sucho, některé části lesa byly pod vodou.
O komáry tady není nouze, takže moc nezastavujeme a zanedlouho stojíme před romantickou zříceninou Janova hradu. Pohodovou procházkou se sem dá dostat z Lednice.
Jako na spoustě míst na trase i tady máte možnost se občerstvit. Cyklostezku č. 41 ještě neopouštíme a pokračujeme do 2 km vzdálené Lednice. Zámek i jeho rozsáhlé zahrady patří mezi nejnavštěvovanější v Česku.
Dnes ale na zámek nemíříme, na okraji Lednice zabočíme doleva a pokračujeme k lázním s prameny a k vyhlídkové věži Lednická kolonáda.
V nohách už máme 10 km a blížíme se k Mlýnskému rybníku, který patří do soustavy Lednických rybníků. U kempu Apollo se napojíme na cyklostezku Knížecí.
Na kopci nad jižním břehem Mlýnského rybníku nechal rod Lichtenštejnů postavit Apollonův chrám zasvěcený bohu Slunce.
Přes vodní hladinu odtud dohlédnete rovinami jižní Moravy až na Pálavu.
Neujedeme ani dva kilometry a čekají na nás další lichtenštejnské památky. Nejprve empírový statek Nový dvůr, kde se dnes chovají koně. Jeho nejzajímavější částí je Rotunda.
Pokračujeme po cyklostezce Knížecí. Pár set metrů dál je chrám Tří Grácií. Jedná se o klasicistní letohrádek, jemuž vévodí socha tří žen Charitek – řeckých bohyní půvabu a krásy.
Následuje novogotická kaple sv. Huberta a zámeček Rendez-vous, neboli Dianin chrám, které už jsme na jedemenavylet.cz navštívili. Zatímco první polovina výletu byla doslova nabitá památkami a spoustou možností se občerstvit, v druhé klidnější části si užijeme krásnou přírodu Bořího lesa.
Není to jen tak obyčejný les. Ještě před 200 lety to byla spíš neúrodná polopoušť. Lichtenštejnové tu nechali vysázet odolné borovice a ráz krajiny se tím výrazně změnil. V Bořím lese je dobré pohybovat se po vyznačených cestách. Na konci druhé světové války tu sovětská armáda odpálila miliony kusů munice, kterou výbuch rozmetal do širokého okolí. V lese se stále nachází tisíce kusů střeliva.
Cyklostezky Knížecí se držíme až do hraničního přechodu Poštorná – Reintal. Odtud ji vyměníme za cyklostezku Poštorenská, která nás dovede až téměř do cíle na okraj Břeclavi.
U Františkova rybníka, ale i na jiných místech, míjíme prvorepubliková opevnění – řopíky. Do cíle zbývá posledních 7 km.
Doporučuji neminout v Poštorné unikátní kostel Navštívení Panny Marie postavený z režného zdiva.
Nedaleko je bouřka a tak pokračujeme po cyklostezce po břehu odlehčovacího ramena Dyje, kolem rybníku Včelín až k břeclavskému zámku, kde se náš okružní výlet uzavírá.
Pro koho
Výlet lednicko-valtickým areálem jsme absolvovali s malými dětmi na kolech, ale je možné trasu zvládnout i pěšky. Výlet má 32,8 km s minimálním převýšením 74 metrů. Lednicko-valtický areál je protkán hustou sítí cyklostezek, takže si výlet můžete prodloužit třeba o návštěvu Valtic, čímž se prodlouží přes 40 km. Možností občerstvení je na trase několik.
Kam dál v okolí?
Na webu jedemenavylet.cz je hned několik tipů na krásné výlety v okolí. Můžete zavítat třeba do Mikulova, Valtic, Lednice, na Janův hrad a do dalších míst.