náměstí Míru Slavonice
Města,  Morava

Toulání Slavonicemi

Pohodové? Klidné? Překvapující? Historické? Renesanční? Podzemní? Zachovalé? Moravské nebo jihočeské? Německé nebo české? Inspirující? Pravděpodobně všechno z toho a ještě mnohem víc jsou Slavonice.

Tam a zpět

Slavonice leží pár kilometrů od hranic s Rakouskem v jihozápadním cípu Moravy,  jsou ale zařazeny do Jihočeského kraje. Do města dojedete vlakem, jenže cesta z Jihlavy, natož ze vzdálenějších míst je časově náročná. Vlak můžu doporučit jen z bližších míst jako jsou Dačice, Telč nebo Kostelec. Silnice se ve Slavonicích sbíhají paprskovitě ze všech světových stran, parkování je možné přímo v centru nebo v nejbližším okolí.

Toulání Slavonicemi

Všechny krásy historického centra Slavonic leží na poměrně malém prostoru historického jádra města, je jich ale tolik, že se tu můžete toulat pěkně dlouho. Procházku můžeme začít třeba na Horním náměstí, které má charakter široké ulice lemované historickými měšťanskými domy.

dům na Horním náměstí Slavonice

Krásné místo pro oko i pro fotografy je u kašny se sochou sv. Floriána – ochráncem proti požárům.

Horní náměstí Slavonice

Na domech zaujmou nejen fasády, ale také historické vchody.

dveře domu Slavonice

Větším ze dvou hlavních slavonických náměstí je náměstí Míru. Krásné jsou zejména pohledy od kašny na kostel i městskou věž.

kašna a náměstí Míru Slavonice
kašna a náměstí Míru Slavonice
náměstí Míru Slavonice

Na dolním – západním konci se náměstí postupně zužuje na šířku ulice.

konec náměstí Míru Slavonice
dům Slavonice
náměstí Míru Slavonice

Vrátíme se zpět ke kostelu a k městské věži, které jsou obklopeny domy uspořádanými do kruhu. Přímo z náměstí vede pod jedním z domů ke vstupu do kostela klenutá chodba.

podloubí průchod ke kostelu Slavonice

Stačí udělat krok vedle a podloubí má zase jinou perspektivu.

podloubí průchod ke kostelu Slavonice

Ulicí Boženy Němcové se vydáme do dalších částí města. Na křižovatce s Nádražní leží další historický dům a o kousek dál kašna, od níž je hezký pohled na městskou věž.

křižovatka ulic Nádražní a Boženy Němcové
kašna a kostelní věž Slavonice

Další kroky mohou vést na ochozy městského opevnění, dolů do nejtěsnějšího podzemí v Česku nebo si můžete vychutnat pohled na město i s širokým okolím z věže. Procházku zakončíme u Jemnické brány na Horním náměstí.

Horní náměstí Slavonice
Pro koho

Procházku zvládnou pravděpodobně všichni, má jen 1,1 kilometru s řadou možností si ji prodloužit nebo se zastavit a užít si genius loci.