Praha, vinice svaté Kláry, Trojský zámek
Města,  Praha

Praha: Ze Stromovky do botanické zahrady

Tento výlet nás zavede do pražských čtvrtí Holešovice a Troja. Na procházce dlouhé přes 7 kilometrů projdeme krásný kousek přírody, bývalou oboru s rybníčky, zámek s bludištěm a botanickou zahradu s vinicí. Součástí výletu je také vinice svaté Kláry s jedinečným výhledem na město – moje neoblíbenější místo v Praze se specifickou atmosférou.

Tam a zpět

Pro přesuny po Praze doporučuji veřejnou dopravu, která patří k nejlépe organizovaným na světě. Začátek procházky je u výstaviště, kam se lze dostat tramvají, z koncového bodu – zastávky Kovárna nebo ZOO se zpět do centra dostanete autobusem a dál metrem nebo tramvají.

Procházka Stromovkou a botanickou zahradou

Do nadpisu ani do textu se nevejde všechno, co je na této procházce k vidění, protože Praha je prosycená památkami a mnoha místy s jedinečnou historií. Výlet začíná u výstaviště kolem kterého vejdeme do Stromovky neboli Královské obory. Dnes je toto místo oblíbeným parkem pro odpočinek, běhání i procházky.

Praha, Stromovka, Královská obora, rybník
Praha, Stromovka, Královská obora, rybník

Nad Královskou oborou je téměř ze všech míst vidět Místodržitelský letohrádek.

008 Stromovka

Stromovka je poměrně rozsáhlý téměř 100 hektarový park, takže tady můžete strávit i půl dne. Doporučuji se projít kolem rybníčku s poetickými názvy Rozinek, Šestáček, Srpeček a Slunečnice. Procházka dále pokračuje k plavebnímu kanálu a na Císařský ostrov. Přes Vltavu se dostaneme přívozem a někdy v budoucnu možná zase po lávce. Jednou z bran vstoupíme do zahrady zámku Troja. Oranžerie, bludiště, krásný park a samozřejmě zámek by vydaly samostatný výlet. Krásný pohled na celý areál je z vinice svaté Kláry, která je součástí botanické zahrady.

bludiště v zahradě zámku Troja v Praze
Praha, zámek Troja
Botanická zahrada

Procházka pokračuje dále do botanické zahrady, která začala vznikat teprve v 80. letech 20. století, většina expozic je z posledních 30 let. Od Trojské cesty stoupáme vinicí svaté Kláry k viničnímu domku a ke kapličce, odkud je výjimečný pohled na Prahu. Ve vinici jsou pěstovány desítky různých odrůd vinné révy z mnoha částí světa.

kaplička svaté Kláry v Praze
Praha, botanická zahrada, vinná réva

Botanická zahrada nabízí mnoho expozic: ornamentální zahrada, japonská zahrada, biotopy východní Asie i severní Ameriky, pivoňková louka a řada dalších. Záleží na každém v jakém pořadí je navštíví.

V ornamentální zahradě uvidíme krásnou rozkvetlou louku …

Praha, botanická zahrada, rozkvetlá louka
Praha, botanická zahrada, rozkvetlá louka

… můžete se zde také občerstvit a na podzim navštívit výstavu tykví …

Praha, botanická zahrada, výstava tykví
Praha, botanická zahrada, výstava tykví

… svoje kouzlo má také japonská zahrada.

027 Botanická
004 Botanická

Kousek nad restaurací můžete využít samoobslužný vstup, kterým se dostanete ke skleníku Fata Morgana. Vynechat jeho návštěvu by byla škoda, obdivovat můžete exotické rostliny i motýly. Skleník můžete také navštívit cestou zpět, když se budete vracet ze severní části zahrady dolů k ZOO a Trojskému zámku.

Praha, botanická zahrada, skleník Fata Morgana, motýl
Praha, botanická zahrada, skleník Fata Morgana, motýli
Praha, botanická zahrada, skleník Fata Morgana, motýl

Ze skleníku Fata Morgana se vrátíme zpět do zahrady a stoupáme vzhůru k borovicovému lesu a rozhledně, výhled určitě stojí za to.

Praha, botanická zahrada, výhled na Prahu

Brzy dorazíme na pivoňkovou louku, ke skleníkům s vyprahlou zemí a kaktusy. Jen o pár metrů vedle je mokřad s lekníny. Zajímavé, jak dokáže člověk pracovat s přírodou a na pár metrech vytvořit zcela rozdílné podmínky k životu rostlin a živočichů.

Praha, botanická zahrada, pivoňková louka

Botanická zahrada toho dokáže nabídnout ještě mnohem více, především záplavu květů rostlin ze všech částí světa.

Zahradu můžete opustit severním vchodem nebo se vrátit dolů k zastávce Kovárna nebo ZOO u Trojského zámku. Zpět do centra se dostanete autobusem a dál metrem nebo tramvají.

Pro koho

Procházka potěší všechny milovníky přírody a procházek. Lze ji absolvovat i s dětmi a kočárkem, obtížnější bude vyjet do kopce botanickou zahradou, ale všude jsou zpevněné cesty. Délka výletu 7,3 kilometru jen velmi orientační, protože záleží na každém jakou trasu ve Stromovce, Trojském zámku i botanické zahradě zvolí.

Dáváte přednost spíše památkám? Zkuste třeba procházku na Strahov a Pražský hrad: https://www.jedemenavylet.cz/prochazka-prahou-z-petrina-pres-strahov-a-hrad-na-malou-stranu/