pohled na vrchol Pradědu
Hory,  Jeseníky

Praděd a vodopády Bílé Opavy

Víte, kde leží nejvyšší bod Česka? Sněžka to není. Nejvyšším, i když umělým, bodem ČR je vrchol vysílače na Pradědu s 1637 metry. Hora Praděd láká velké množství lidí díky své snadné dostupnosti a mnoha různým variantám, jak ji zdolat. Tento výlet obsahuje výšlap z Hvězdy přes Ovčárnu na Praděd a sestup kolem vodopádů Bílé Opavy do Karlovy Studánky.

Na Praděd se můžete vydat pohodovou cestou z Ovčárny s převýšením ani ne 200 metrů, nebo taky na kole z Olomouce či Opavy s délkou 70 km jedním směrem. Na tomto výletě zvolíme z hlediska obtížnosti kompromis. Z rozcestí Hvězda přes Praděd a Karlovu Studánku zpět na Hvězdu je to 19 km s převýšením 700 metrů.

Tam a zpět

Karlova Studánka a nedaleká Hvězda leží západně od Bruntálu. Nejlépe se sem dostanete po silnici Z Bruntálu, Šumperka i Jeseníku, auto můžete nechat přímo na Hvězdě. Spojení autobusem Malá Morávka – Hvězda – Karlova Studánka je poměrně časté, zejména v sezóně.

Klasická kombinace Pradědu a vodopádů Bílé Opavy

Z Hvězdy jezdí autobus na Ovčárnu, který na 5,5 kilometrech překoná převýšení 450 metrů. Lepší než trávit čas čekáním na spoj a sezením v autobuse je vydat se směr Ovčárna po silnici. Cesta rychle uteče, odmění vás čistým vzduchem a občasnými výhledy. Z Ovčárny pokračujeme po červené a od rozcestí Pod Pradědem po modré turistické značce na vrchol. Míjíme Kurzovní chatu a pravděpodobně také velké množství turistů, protože jde o velmi oblíbenou část cesty.

rozhled z Pradědu

Vysílač na Pradědu je impozantní stavbou. Otázkou je, zda se hodí do jesenické přírody.

vysílač na Pradědu
vysílač na Pradědu

Vrchol Pradědu je bezlesý, takže kruhový výhled do krajiny stromy nezakrývají.

rozhled z Pradědu

Z Pradědu výlet pokračuje k druhému hlavnímu cíli – vodopádům Bílé Opavy. Prvních 2,5 kilometru sestupujeme dolů po stejné trase, od rozcestí u Barborky pokračujeme po modré značce. Kousek od rozcestí leží jednak chata Barborka, která je jedním z dobrých tipů na občerstvení a regeneraci, a pak také pramen Bílé Opavy, jejíž tok budeme následovat zbytek výletu.

Lesní cesta stále klesá údolím, u rozcestí Nad vodopády se rozdvojují modrá a žlutá značka. Pokud je to možné a cesta není zavřená např. kvůli pádům stromů, pokračujete po žluté značce přímo k vodopádům.

vodopády Bílé Opavy

Z dřevěných žebříků, mostů a lávek nad vodou je nezapomenutelný výhled na hučící koryto Bílé Opavy.

vodopády Bílé Opavy

Poprvé překonáme po mostě Bílou Opavu u chaty Barborka a poté ještě 15x při cestě na Karlovu studánku, většinou po dřevěných můstcích.

vodopády Bílé Opavy

Přes rozcestí Na Paloučku dojdeme do Karlovy Studánky – světoznámých horských lázní s výjimečně čistým vzduchem, léčebnými prameny zasazených do krásné přírody Jeseníků. Odtud je to jen pár set metrů do výchozího bodu výletu na Hvězdu.

Pro koho

Výlet má délku 19,1 kilometru a převýšení 701 metrů. Stoupání je pozvolné, v žádné části není extrémně prudké, ale je zdlouhavé, takže si na 9 km do kopce příliš neodpočinete. Doporučuji sportovní oblečení, pevnou obuv a opatrnost zejména v údolí Bílé Opavy při překonávání žebříků, schodů, lávek a spadlých stromů. Na trase výletu je několik možností občerstvení: Ovčárna, Kurzovní chata, Praděd, Barborka, Karlova Studánka.