Berounka u Zbečna
Příroda,  Střední Čechy

Nad Berounkou z Křivoklátu do Zbečna

Křivoklát leží uprostřed lesů 40 km západně od Prahy na skále nad Rakovnickým potokem. Málokteré místo má v Česku tak dlouhou a zajímavou historii jako hrad Křivoklát. Sídlo králů, vězení mimo jiné pro Karla IV., nemovitost prodaná za 118,5 mil. korun Československu v roce 1929.

Tam a zpět

Na Křivoklát se dostanete pohodlně vlakem z Prahy, Berouna i Rakovníka obvykle každé dvě hodiny. Nebudete limitováni nutností vrátit se zpět do výchozího místa. Můžete zvolit také přepravu automobilem, u hradu je velké parkoviště. Z cílového bodu výletu ve Zbečně se můžete na Křivoklát vrátit vlakem.

Nad Berounkou z Křivoklátu na Zbečno

Ze zastávky v Křivoklátu se vydáme po žluté značce na hrad. Po 600 metrech dojdeme k mohutnému hradnímu komplexu, který tu stojí přibližně 8 století. Můžete si jej prohlédnout s průvodcem po prohlídkové trase nebo si sami vychutnat rozhledy z hradeb a nasát atmosféru výjimečného místa.

hrad Křivoklát
nádvoří na Křivoklátu

Od hradu pokračuje výlet po červené značce směr Písky. V městyse Křivoklát je hezký kostel svatého Petra a pak už jen nádherné lesy, které opustíme až ve Zbečně. Pohybujeme se sice v nadmořské výšce jen 400 metrů, ale pod turistickou stezkou je příkrý, místy kamenitý, svah až k řece Berounce. Pohledy do kaňonu řeky patří k tomu nejkrásnějšímu na trase výletu.

kaňon Berounky u Křivoklátu

Rozhledy do krajiny si můžete vychutnat hned na několika vyhlídkách. Lesy nabízí úžasné bohatství: ostružiny, maliny, lesní jahody a některé houby. Nic ale nepřekoná čistý vzduch.

les u Křivoklátu
muchomůrka
les u Křivoklátu

Na rozcestí Písky vyměníme červenou za zelenou turistickou zančku, která nás dovede až do Zbečna. Po několikakilometrovém pohodovém pozvolném klesání se dostaneme k řece Berounce. Tato místa mají skvělou atmosféru za každého ročního období, na podzim ještě podtrženou barevným listím.

Berounka u Zbečna

Do cíle zbývají přibližně 2 km po rovině. Zajímavým místem jsou dvě nenápadné kapličky pod lípou, místo zavraždění knížete Břetislava II. v roce 1100. Po Masarykově mostě přejdeme Berounku na druhý břeh a pak pár set metrů k nádraží, kde výlet končí.

Pro koho

Výlet je dobrým tipem pro celou rodinu i pro různé věkové skupiny. Celkovou vzdálenost 8,1 km s převýšením jen něco málo přes 200 metrů zvládne téměř každý. Občerstvení je možné v Křivoklátu a na Zbečně.