Třeboňské rybníky patří vůbec k tomu nejkrásnějšímu, co lze v české přírodě spatřit a zažít. Desítky rybníků najdete přímo ve městě, nečekaně uprostřed lesa, nebo za sebou jako korálky navlečené na niti Lužnice či Nové řeky, které jim dodávají vodu. Na tomto 30km výletě poznáme rybníky a krajinu kolem nich. Tuto trasu lze absolvovat na kole nebo i pěšky.
Tam a zpět
Okružní výlet začíná a končí ve vesnici Hamr, kterou najdete hned vedle Chlumu u Třeboně. Můžete ale vyrazit i z železniční stanice v Majdaleně. Autobusem se do Hamru dostanete z Třeboně, Jindřichova Hradce i Chlumu. Parkovat jde v Chlumu přímo na návsi.
Krajinou Třeboňských rybníků na kole
Pro poznávání krajiny třeboňských rybníků jsme zvolili kolo, protože pro našeho 4letého syna to byla ideální 30 km trasa. Můžete ale vyrazit i pěšky, v letních měsících určitě s repelentem 🙂
Hamr je malebná vesnička s krásnými historickými domy zemědělských usedlostí.
Po cyklotrase č. 122 vyrážíme z Hamru po silnici do místní části Kosky, kde se napojíme na cyklotrasu Lužnice. Pokud se raději chcete silnici vyhnout, souběžně s ní vede hezká polní cesta podél Koštěnického potoka, kde žádná auta nepotkáte.
Po 2,5 kilometrech pokračujeme po cyklostezce Lužnice na sever vstříc rybníkům. Po necelých 6 km přijíždíme k rybníku Velký Hospodář.
Hned za ním následuje Žofínský rybník a pak Výtopa.
Pohodlnou cestou podél břehu ve stínu staletých stromů ukrajujeme kilometry. U rybníku Starý Hospodář se trasa stáčí doleva do lužních lesů, kde raději kvůli komárům moc nezastavujeme. Po 9km poprvé přejíždíme přes Novou řeku – vodní kanál, který spojuje řeku Lužnici s Nežárkou a napájí rybniční soustavu.
Nová řeka nás bude provázet dalších 5 km. Cesta vede po vyvýšeném břehu v aleji starých dubů. Je to opravdu úžasné místo.
V nohách máme téměř 15 km a podruhé překonáme Novou řeku – tentokrát po Stříbřeckém mostě.
Od mostu pokračujeme po cyklostezce č. 1035, která nás bude provázet na dalším úseku k vesnicím Stříbřec a Lutová. V první z nich stojí za povšimnutí kostel sv. Jana Nepomuckého a hned za ním je Starý rybník, který tu s trochou nadsázky nahrazuje náves, protože leží přímo uprostřed obce.
V mírně zvlněné krajině šlápneme do pedálů. Mírně stoupáme přes Šanderovu horu, klesáme k desítkám malých rybníků. Podle mapy se zdá, jako, kdyby některé z nich byly rozparcelovány: Humlena I až VI. Jiné mají poetické názvy Karo, Toto, Mojžíš, Josef, Žítečská Medenice. Další názvy zase odkazují k dřívějším majitelům: Kopytů, Kubňů, Šimků, Řepů, Cepáků, Fuksů.
Asi největší stoupání celého výletu je před vesnicí Lutová, kdy je třeba vyjet na kopec Sladký kámen, ale výšlap není prudký ani dlouhý. Doporučuji před vesnicí odbočit z cyklostezky doprava ke kostelu Všech svatých. Areál kostela, hřbitova, márnice má zvláštní historickou atmosféru.
Lutová je vesnickou památkovou zónou. Na návsi ani v okolí nesmí chybět rybníky a statky s architekturou typickou pro tento region.
Opět šlápneme do pedálů, tentokrát po cyklostezce č. 1010, která nás zavede zpět do Hamru. Když máme v nohách 24 km, čeká nás další várka romantických rybníků, nejprve Starý Kanclíř.
Po krásné cyklostezce opět ve stínu starých stromů se noříme hlouběji do lesa. Míjíme Nový Kanclíř, Kuklu a Malou Kuklu.
U rybníku Malá Kukla je možné z cyklostezky odbočit a vydat se po hrázi přímo do Hamru. Po dešti může být cesta blátivější. Nebo pokračujte po cyklostezce k rozcestí Kosky, odbočte doleva a pak poslední 2 km po silnici.
I když je Hamr poměrně malá vesnice, najdete tu hned několik možností, kde se dobře najíst, ochutnat rybí speciality a dát si skvělou kávu. A to klidně i s takovým výhledem…
Pro koho
Výlet má délku 30,1 km, pohodové převýšení 75 m. Celou trasu zvládl na kole 4letý syn, ale je možné ho absolvovat i pěšky. Po cestě je spousta možností se občerstvit. My jsme se zastavili v restauraci Emy Destinové u vesnice Stříbřec a v Hamru u rybníku Zájezek ve stejnojmenné restauraci.