Klášter Velehrad
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Výlet pro děti: Archeoskanzen, Živá voda v Modré a procházka na Velehrad

Pokud potřebujete zabavit děti, Modrá na jihu Moravy je to pravé místo. Navštívit můžete expozici Živá voda s podvodním tunelem a výběhem praturů, Archeoskanzen – opevněné sídliště z doby Velké Moravy, projít se hezkou přírodou okolo rybníků. Pohodovou procházkou je to jen pár set metrů na poutní místo Velehrad protkané historií, které osloví i milovníky architektury.

Tam a zpět

Modrá a Velehrad najdete pár kilometrů západně od Uherského Hradiště na jižní Moravě. Pokud přijedete autem, parkovat můžete přímo u archeoskanzenu. Další možností je autobus z Uherského Hradiště, který jezdí přibližně každou hodinu. Autobus zastavuje také ve Starém Městě, které leží na hlavní železniční trati Přerov – Břeclav.

Výlet pro děti do Modré

Nejprve se podíváme do expozice Živá voda, kde malí i velcí návštěvníci mohou prozkoumat život ve vodě s vodními živočichy i rostlinami. Největším lákadlem je pro mnohé tunel na dně rybníka, z něhož mohou pozorovat různé druhy ryb z nezvyklé perspektivy.

Živá voda Modrá

Okolo rybníku je možné si udělat malou procházku, nebo posedět ve stínu stromů a pozorovat pestrý život okolo vody.

Živá voda Modrá

Součástí je také prostorný výběh praturů, který je možné obejít po dřevěných lávkách a vylézt na rozhlednu.

Živá voda Modrá
Živá voda Modrá

Naše další kroky vedou do nedalekého archeoskanzenu. Jedná se o opevněné sídliště z dob Velké Moravy postavené na místě skutečného dřívějšího sídliště a je inspirované i místními archeologickými nálezy.

Archeoskanzen Modrá

Prohlédnout si tady můžete zvenku i zevnitř několik typů stavení, kde často žili lidé ve skromných podmínkách v těsné blízkosti hospodářských zvířat.

Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá

Hezký výhled na celý areál se otevírá z vyhlídkové věže, na kterou vystoupáme po několika žebřících.

Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá

V archeoskanzenu je řada zajímavých objektů – dřevěný a kamenný kostelík, kovárna i palác biskupů, který je překvapivě prostornou a velkou stavbou s mnoha místnostmi.

Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá

Jen pár desítek metrů odtud jsou dva rybníky Konventní a Žabinec, kolem kterých se dostaneme pohodovou procházkou k poutnímu místu na Velehradě.

Konventní rybník Modrá

Velehrad je jedním z nejvýznamnějších míst katolické církve v Česku. Papež Jan Pavel II. propůjčil velehradské bazilice nejvyšší papežské vyznamenání – Zlatou růži. Na jeho mši se sem v roce 1990 sjelo více než 300 000 lidí.

Klášter Velehrad
Klášter Velehrad
Klášter Velehrad

Nejdůležitějším objektem  kláštera je Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, které byl papežem propůjčen titul bazilika minor. Toto místo je spojeno se svatými Cyrilem a Metodějem, kteří přišli na Velkou Moravu šířit křesťanství. Bájný Veligrad byl podle pověstí centrem Velké Moravy. Jestli se ovšem jedná o dnešní Velehrad se dnes už neví.

Velehrad
Velehrad

Interiér baziliky je úchvatný.

kostel Velehrad
kostel Velehrad
kostel Velehrad
Pro koho

Výlet bych doporučil především rodinám s dětmi, které mají v Modré spoustu možností k objevování. Procházka kolem rybníků je po rovině a měří jen pár set metrů jedním směrem. V Modré i ve Velehradu je několik možností k občerstvení.

Na výletě v Mokré a na Velehradě už jsme jednou byli a spojili je tehdy s návštěvou zámku v Buchlovicích. Na fotky a povídání se můžete podívat v tipu na výlet: Velehrad, Mokrá a Buchlovice.